вторник, 17 декември 2024 г.

ПЪТУВАНЕТО МИ ДО СЛОВЕНИЯ по проект ЕРАЗЪМ+

     Много съм щастлив, че имах възможност да пътувам по програма Еразъм+ до Словения и да изживея тези емоции. Беше ми интересно пътуването, училището и как се провеждат часовете там, семейството и техния ритъм на живот. Стори ми се по-различно от България.
   Като пристигнах на спирката в Блед, видях семейството, при което трябваше да отседна. Тъй като беше късно и бяхме изморени, се запознах с децата и си легнах да спя. На следващия ден сутринта рано отидохме в училището, което беше огромно - там се запознах с приятелите на момчето, при което бях,  което се казваше Само. Той имаше по-малък брат, който се казва Ладо. В училището беше много забавно. По физическо играхме на народна топка - играта там се играе по различен начин, от тази, която играем в България. Във всяко голямо междучасие излизахме навън с Тео (моя приятел) за да играем футбол с момчета от по-горните класове. Училището много ми хареса, защото беше голямо, имаше много игрища; стаите бяха много чисти и големи; вътре ходехме с чехли.
   Като се прибирахме от училище, разглеждах настолните игри на Само и Ладо и играехме на игра на думи и накрая гледахме филми. Говорихме си на английски език. Понякога Само и Ладо на словенски, а аз на английски. С майката Моица си говорехме повече на английски език.
  Никога няма да забравя преживяванията ми там. Ходихме с лодки до острова в езерото Блед. Беше много мрачно и студено, но много красиво. Последната вечер ходихме със семейството на мюзикъл. Ладо, Само и аз посещавахме за първи път мюзикъл. Хареса ми, но не разбирах някои неща. Вечерта бяхме всички от българската и словенска група и карахме кънки на лед. Имаше светлини и беше много забавно, но в същото време и тъжно, защото си тръгвахме.
Станимир Ивайлов Стоилов, 5а клас

139 ИОУ "Захарий Круша"






    Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация. Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.

 


сряда, 11 декември 2024 г.

Участие в Проект по Програма Еразъм+ в Словения

 Миналата година имах възможността да участвам в мобилност за ученици по проект по Програма „Еразъм+", която се проведе в гр.Блед, Словения. Това беше едно невероятно изживяване, което ми даде шанс да срещна нови хора, да науча интересни неща и да опозная тяхната култура.

През дните, които прекарахме там, участвахме в различни дейности, сворзани с нашият проект. Работихме в екип, разменяхме идеи и представяхме своите проекти. Това ми помогна да развия не само знанията си, но и комуникационните си умения.

Освен учебната част, имахме възможност да разгледаме града, да опитаме местната кухня и да се потопим в атмосферата на тяхната държава.

Това преживяване ми показа колко е важно да бъдем отворени кьм нови култури и да работим заедно, независимо от различията си. Определено бих искала да участвам в подобен проект отново!

Рая Горанова 6а клас

139 ИОУ „Захарий Круша“



    Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация. Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.

 



вторник, 10 декември 2024 г.

Моето участие в проект Еразъм+ в Словения

  През ноември, 2024г. станах част от пътуване до Словения по проекта Еразъм+. Освен мен имаше още четири деца от моето училище. Всяко от нас беше отседнало в различни семейства, които живееха малко извън Блед. Семейството, при което бях отседнала аз, живееше в голяма къща. Те ме накараха да се отпусна и да се почувствам добре в дома им още като пристигнах. Имах си моя собствена стая,в която беше топло и уютно. Момичето се казваше Катарина и беше малко по-малка от мен. Тя имаше и по-малък брат, който беше на 6 години. Имах възможност да опитам традиционни ястия, които бяха много вкусни и доста различни от българската кухня. Училището, което посещавахме всеки делничен ден от 7:30 до 13:30ч., беше голямо и имаше няколко салона по физическо. Също така имаше отделни стаи за различните предмети, в които се местихме през междучасията. Имаха столова, в която се сервираше закуска и обяд. За закуска основно се сервираха традиционни храни, а за обяд имаше основно салата, хляб и плод. В училището сутрин  учениците си събуват обувките и обуват пантофи, с които ходят през деня. В шкафчетата си оставят и телефоните, които не пипат през деня. Беше невероятно приключение, през което се запознах с много нови приятелства и със сигурност бих отишла отново!

Мария Кавулски, 7А клас

139 ИОУ „Захарий Круша”





    Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.




понеделник, 9 декември 2024 г.

СЛОВЕНИЯ, ГР. БЛЕД, ПРОЕКТ ПО ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ+“

 СЛОВЕНИЯ, ГР. БЛЕД, ПРОЕКТ ПО ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ+“

17ноември 2024 г. – 23 ноември 2024 г.

Училище:

Училището беше голямо и хубаво. По всеки предмет трябваше да се преместим в

различна класна стая. Имаше два физкултурни салона. Бях много впечатлена когато

влязохме в стаята по Технологии и предприемачество, понеже в нея имаше много

неща. Имаше всякакви машини за работа, кадастрони с които правехме папки, рязахме

с макетни ножчета и всякакви други неща. В кабинета по музика имаше различни

музикални инструменти, и ние опитахме да свирим с всеки един от тях. Беше много

интересно.

Учители:

Учителите бяха много мили, внимателни и добри с учениците. Те обясняваха много

бавно и спокойно. Най-добре се разбирахме с учителите по математика и английски

език. Имаше и строги учителки като тези по словенски език и история, но те бяха

строги само когато някой не слушаше внимателно.

Клас:

Класа беше добър, и ни посрещнаха много топло. Те бяха мили с нас и ни казваха кога

и къде трябва да се преместим за следващия час. Добър клас с отлични оценки, но не

слушаха много в часовете и често се налагаше да им правят забележки, както е и при

нас. Направи ми впечатление, че най-високата оценка е петица.

Семейството:

Семейството беше много мило и приятно. Те ме посрещнаха много топло и ме

накараха да се отпусна и да се чувствам като у дома си. Момиченцето се казва Гая. С

нея си играехме на настолни игри през свободното време и си говорехме на английски

език за най-различни неща. Аз и разказвах за България а тя ми разказваше за

Словения. Сподели ми, че много обича да се катери на стени дори имаше такава в

къщи. Правехме домашно приготвена пица и се получи много вкусна. Гая има по-малка

сестричка с която също си играхме и се забавлявахме. Ходихме в залата за фигурно

пързаляне където тя тренира. Прекрасно семейство. Лично на мен много ми хареса в

Словения и с удоволствие бих отишла отново.


АНАСТАСИЯ ДИМИТРИОС ПЕПОНИС

V „а“ клас в 139 ИОУ „Захарий Круша“ София

Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.
Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.








четвъртък, 5 декември 2024 г.

Моето пътуване в Словения по Еразъм+ проект

Моето пътуване в Словения по Еразъм+ проект

През ноември, 2024г. участвах в пътуване до Словения по Еразъм+ проект с още четири деца от моето училище. Всеки от нас живя шест дни в различно семейство. Аз бях в семейство Писек, което живееше малко извън града Блед. Те имаха кокошки, зайчета и едно куче. В семейството имаше три деца:

Дженес Писек (7 години)

Урх Писек (11 години)

Матиц Писек (13 години)

Родителите им се казваха Рок Писек и Йери Писек. Всеки ден ходех на училище с децата от семейството от 7:30 до 13:30. Най-много ми хареса самото училище – беше много голямо и вътре трябваше да сме по пантофи. Имаше голям двор, специални стаи за различните предмети и хубаво място за хранене. Децата там бяха много добри и умни. В училището имаше цели пет зали за игра!

След училище аз и другите четири деца от групата разглеждахме града заедно с директорката и учителите. Беше много интересно и красиво.

Това пътуване беше невероятно! Създадох много нови приятелства и спомени!

Тео Пейчиновски, 5 клас, 

139 ИОУ "Захарий Круша"







Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.
Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.
 


вторник, 3 декември 2024 г.

Проект Еразъм+ № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000127175 / дейност COURS02

 

Във връзка с дейност COURS03, Еразъм+ Проект № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000127175 „Ти и аз - за нашето общо бъдеще/ Приобщаващо образование, цифровизация на учебния процес и чиста околна среда“, КД1, по Програма „ЕРАЗЪМ +”, Ключова дейност 1, Сектор Училищно образование група учители от 139 ИОУ „Захарий Круша“ участваха в обучителен курс към организацията Teacher Academy Ireland Limited (E10239861 - IE) в гр.Амстердам, Холандия, на тема: „Екологично образование: учене и дейности за по-добро бъдеще“ .

По време на обучението в Амстердам се запознахме с практиките, прилагани в екообразованието в другите участващи европейски страни относно осведомеността за околната среда, нейното опазване и устойчивост, климатичните промени. Добрите практики, съчетани с повишаване на информираността благодарение на дигиталните технологии и все повече навлизащия в битието ни изкуствен интелект, спомагат за по-доброто разбиране на проблемите. Интересът се подклажда от проектно-базирани обучения в търсене на решения за екологични проблеми с помощта на дигитални технологии. След обучителния курс ние ще интегрираме темите, свързани с опазването на околната среда в обучителния процес по предмети, като се съобразяваме с образователните политики в областта на екологичното образование. Ще повишим информираността и ролята, която образованието играе за осведомеността и опазването на околната среда.







Въпросите, свързани с околната среда и изграждането на екологично-съобразни общества, са в пряко отношение с много от предметите, изучавани в училище, като Човек и природа, Биология и опазване на околната среда, Физика, Химия, Технологии и предприемачество. Разбира се, всички те са тясно свързани с използването на дигитални технологии, които спомагат на повишаване на информираността, анализ на данните, проучване на световния опит и добри практики за решаване на различни екологични проблеми, както и устойчивост на резултатите.





 Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.

Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.

 


понеделник, 2 декември 2024 г.

139 ИОУ "Захарий Круша" дейности по Еразъм Проект - наблюдение на учителски практики и краткосрочен обмен на ученици


  Две групи учители и ученици посетиха училище OSNOVNA ŠOLA PROF. DR. JOSIPA PLEMLJA, в Блед, Словения с цел наблюдение на учителски практики и краткосрочен обмен на ученици за периода 17-21.11.2024г.

 В Блед групите бяха  посрещнати радушно от учители и родители. Учениците бяха настанени в семейства. Програмата за 5те дни беше изготвена според целите и задачите на Проект №Проект № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000127175  "Ти и аз - за нашето общо бъдеще/ Приобщаващо образование, цифровизация на учебния процес и чиста околна среда",  КД1, по Програма „ЕРАЗЪМ +”, Ключова дейност 1, Сектор Училищно образованиеУчениците посещаваха часовете на своите връстници-домакини. Преподавателите наблюдаваха учителски практики на своите колеги и обсъждаха …

  Всички участници в мобилностите от 139 ИОУ бяха възхитени от условията за обучение в училището. Сградата е огромна, с много класни стаи, кабинети по Музика, Биология, Технологии, Готварство и 4 физкултурни салони. Децата се превозват с училищни микробуси, тъй като в това училище се обучават ученици от околността на Блед. Всеки ученик има собствен шкаф, в който оставя своите учебници, дрехи, обувки и мобилни телефони. В училището учениците използват „вътрешни“ обувки през целия учебен процес. В двора има огромно игрище за спортните дейности. Всички деца се хранят безплатно – закуска и обяд. Храненето се извършва по график, като учениците сами си сервират и отсервират. Всички ученици говорят английски език.

 Задължителните часове се провеждат до обяд. След това автобусите извозват учениците до домовете им. Ученици, чиито родители не са вкъщи, остават в училище да играят или да се занимават с дейности по интереси. Класните стаи са просторни, украсени с рисунки и плакати, изработени от учениците. Кабинетите са обзаведени изключително добре, в зависимост от предназначението им. В кабинета по Музика българските ученици свириха на различни музикални инструменти. В кабинета по Технологии учениците разполагат с различни инструменти за обработка на хартия, дърво и метал. В кабинета по Биология има аквариуми и клетки с различни животни. Учениците взимат по някое животно през ваканциите, за да се грижат за него. В училищната библиотека има много книги от различни жанрове. В училището работи екип от 10 ресурсни учители, които помагат на 80 ученици със специални потребности.

 В Блед е развита много добре клубната дейност. Много ученици свирят на музикални инструменти и се занимават с театрално изкуство. В програмата беше включено посещение на публична изява на учениците от училището – концерт с музикални изпълнения на акордеон, пиано и цигулка. Българската група беше поканена и на театрално представление -мюзикъл Кекец, в който участваха ученици и техните учители.

 През втория ден българската група посети училището в Рибно. Там  преподавателите наблюдава урок по словенски език в Начален етап. В следобедните часове   те посетиха гр.Кранч и известната сладкарницата – работилница, създадена през 17ти век. Там  групата се запозна с историята на сладкарницата и опита традиционните рисувани сладки; видя запазена ръчно изработена „валентинка“, която се изработва по същия начин и до днес.

 През третия ден преподавателите посетиха училището в гр. Бохин. Там имаше детска градина и смесени класове. Гостите бяха посрещнати със специално тържество за „Добре дошли“.

 Следобед българската група беше поканена в Кметството на гр.Блед. Кметът ни запозна с историята на града, показа езерото и замъка. Той беше изключително доволен от дейностите по Програма Еразъм+ и създаденото сътрудничество между двете училища.

 Вечерта българската група беше поканена на традиционния музикален спектакъл на училището – Какец.

 На следващия ден посетихме острова в езерото Блед. На лодка стигнахме до отсрещния бряг, където изкачихме 99 стъпала, за да стигнем до църквата „Успение на Пресвета Богородица“ и параклиса със статуята на Дева Мария. Църква е построена през 17ти век. Вътре се намира „Камбаната на желанията“. По стара традиция всеки младоженец на сватбата носи булката по тези 99 стъпала до църквата.

 Вечерта директорът на училището Таня Мюлер и колегите домакини бяха  организирали тържествена вечеря в традиционно заведение в града с местни словенски специалитети. Кухнята беше превъзходна! Насладихме се на словенската народна музика. Разговаряхме нанаглийски, но вече знаехме и някои словенски думи. А колегите от гр.Блед научиха малко български думи.

 По време на мобилността всички създадохме приятелства, които ще продължат чрез социалните мрежи. Обещахме да продължи нашето професионално и лично сътрудничество.

 Очакваме нови проекти по Програма Еразъм+, чрез които да преживеем още вълнуващи емоции!

Катя Гогова

Начален учител

139 ИОУ"Захарий Круша"

Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация. Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.


неделя, 1 декември 2024 г.

Проект Еразъм+ № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000127175 / дейност COURS03

 

 Във връзка с дейност COURS03, Еразъм+ Проект № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000127175 „Ти и аз - за нашето общо бъдеще/ Приобщаващо образование, цифровизация на учебния процес и чиста околна среда“, КД1, по Програма „ЕРАЗЪМ +”, Ключова дейност 1, Сектор Училищно образование група учители от 139 ИОУ „Захарий Круша“ участваха в обучителен курс към организацията Euneos Euneos Courses (E10124150 - FI)в гр.Хелзинки, Финландия,  Стратегии за обучение за справяне с разнообразните нужди на всички ученици" в гр. Хелзинки, Финландия и Талин, Естония.





Под умелото ръководство на обучителите от Еунеос,колегите се запознаха  със спецификите на финската образователна система, нивата на обучение, образователните възможности за учители и ученици и организацията на учебния процес във Финландия.Треньорът Туови Ронкайнен умело съчета дейностите и създаде непринудена приятелска атмосфера за обучение и професионално развитие на участниците.


Част от обучението се проведе в горски училищен комплекс, на

150 км от Хелзинки. Участниците се запознаха с възможностите на финските ученици да се обучават в сладкарски и дърводелски занаяти.  Обучителите дадоха на европейските учители задачи за създаване на продукти с дърводелски инструменти , с които работят ученици и се обучават учители, с цел осъзнаване практичната насоченост на образователните дейности във финското училище. Тези дейности доставиха изключително удоволствие на преподавателите от 139 ИОУ, които се включиха активно и изработиха изделия от еленови рога.

 







В специална работилница участниците се потопиха в 3D принтирането и създаването на електронни и дърводелски изделия. Така се обучават както учители, така и ученици. Всеки може да си поръча или сам да си изработи изделия по избор.










Следващата дейност беше свързана с ориентиране в непозната местност. Разделени на отбори, участниците от Европа бяха ръководени и следени отдалечено с GPS. Te трябваше да открият различни, предмети скрити в гората, да ги снимат и изпратят снимките на ръководителите в базата.

 

В Талин участниците се запознаха с естонската образователна система. Тя е с приоритетна насоченост към дигиталните програми и софтуерно инжинерство от най-високо ниво.При посещението на  Талинския университет преподаватели представиха добри практики, свързани с образователната система.

Участниците в курса посетиха и местното училище сред гората, оборудвано на най-високо ниво с плувен басейн и спортен комплекс.




По време на обучението във Финландия и Естония екипът на 139 ИОУ запозна участниците с българската образователна система, организацията на учения процес,  дейностите и успехите на нашите ученици. Преподавателите от България създадоха нови професионално контакти и обсъдиха бъдещи проекти по Програма Еразъм+.

 Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.

Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.