неделя, 1 декември 2024 г.

Проект Еразъм+ № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000127175 / дейност COURS03

 

 Във връзка с дейност COURS03, Еразъм+ Проект № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000127175 „Ти и аз - за нашето общо бъдеще/ Приобщаващо образование, цифровизация на учебния процес и чиста околна среда“, КД1, по Програма „ЕРАЗЪМ +”, Ключова дейност 1, Сектор Училищно образование група учители от 139 ИОУ „Захарий Круша“ участваха в обучителен курс към организацията Euneos Euneos Courses (E10124150 - FI)в гр.Хелзинки, Финландия,  Стратегии за обучение за справяне с разнообразните нужди на всички ученици" в гр. Хелзинки, Финландия и Талин, Естония.






Под умелото ръководство на обучителите от Еунеос,колегите се запознаха  със спецификите на финската образователна система, нивата на обучение, образователните възможности за учители и ученици и организацията на учебния процес във Финландия.Треньорът Туови Ронкайнен умело съчета дейностите и създаде непринудена приятелска атмосфера за обучение и професионално развитие на участниците.

 


Част от обучението се проведе в горски училищен комплекс, на

150 км от Хелзинки. Участниците се запознаха с възможностите на финските ученици да се обучават в сладкарски и дърводелски занаяти.  Обучителите дадоха на европейските учители задачи за създаване на продукти с дърводелски инструменти , с които работят ученици и се обучават учители, с цел осъзнаване практичната насоченост на образователните дейности във финското училище. Тези дейности доставиха изключително удоволствие на преподавателите от 139 ИОУ, които се включиха активно и изработиха изделия от еленови рога.

 






В специална работилница участниците се потопиха в 3D принтирането и създаването на електронни и дърводелски изделия. Така се обучават както учители, така и ученици. Всеки може да си поръча или сам да си изработи изделия по избор.

 





Следващата дейност беше свързана с ориентиране в непозната местност. Разделени на отбори, участниците от Европа бяха ръководени и следени отдалечено с GPS. Te трябваше да открият различни, предмети скрити в гората, да ги снимат и изпратят снимките на ръководителите в базата.

 

В Талин участниците се запознаха с естонската образователна система. Тя е с приоритетна насоченост към дигиталните програми и софтуерно инжинерство от най-високо ниво.При посещението на  Талинския университет преподаватели представиха добри практики, свързани с образователната система.

Участниците в курса посетиха и местното училище сред гората, оборудвано на най-високо ниво с плувен басейн и спортен комплекс.

 

По време на обучението във Финландия и Естония екипът на 139 ИОУ запозна участниците с българската образователна система, организацията на учения процес,  дейностите и успехите на нашите ученици. Преподавателите от България създадоха нови професионално контакти и обсъдиха бъдещи проекти по Програма Еразъм+.

 

 Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.

Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.

 

петък, 15 ноември 2024 г.

STEM by STEM двугодишен проект на 139 ИОУ "Захарий Круша", съфинансиран по програма "Еразъм+

 
Ресурси за иновативно научно образование по проекта Stem by Stem
 
STEM by STEM - Подобряване на уменията на преподавателите за създаване на приобщаващи STEM уроци е двугодишен проект, съфинансиран по програма "Еразъм+": KA220-SCH - Партньорства за сътрудничество в училищното образование. Целта на проекта е да  разработи достъпни и лесни за ползване от педагогически специалисти STEM ресурси, с които да се повиши интересът на учениците към STEM дисциплините и да се подобри тяхната подготовка по природни науки.
 
Съкращението STEM описва подход към преподаването на тези научни дисциплини, които имат ключова роля за изграждането на основни личностни умения. А чрез насърчаване на STEM подхода в училище предоставяме на учениците необходимите им инструменти за развиване на ключови умения като способност за решаване на проблеми, компютърна грамотност, творческо мислене, способност за анализ на данни и критично мислене. Тези умения са от жизненоважно значение за адаптиране към постоянно променящия се характер на съвременния свят и пазара на труда. За да подпомогнат въвеждането на STEM подхода в училищните програми, през последните две години партньорите по проекта - четири експертни организации и три училища от България, Испания, Италия и Румъния - се занимаваха с разработването на ресурси и материали в помощ на учителите.

 

Ø  Наръчник с насоки за разработване на STEM уроци, който да подпомогне преподавателите в създаването на увлекателни и ефективни STEM уроци. Наръчникът предоставя практически насоки и планове за уроци, разделени в четири области: роботика, електроника, 3D принтиране и интердисциплинарни проекти.
 
Ø  Специално разработени за проекта STEM уроци. Благодарение на сътрудничеството между екипи от училищата-партньори (IS "Duca Abruzzi - Libero Grassi" в Италия, Colegio Carlos V в Испания и 139 ОУ "Захарий Круша" в България), и експерти от организациите "Знам и мога" (България), CESIE ETS (Италия), FYG Consultores (Испания) и Predict Consulting (Румъния) бяха създадени 34 STEM урока,  които са събрани в нашата онлайн уикипедия.
 



Ø  Уебсайт-уикипедия със STEM уроци и допълнителни образователни материали. 34-те урока, заедно с допълнителни ресурси и помощни материали, както и Наръчникът със съвети и насоки за иновативно преподаване на STEM дисциплини в училище са достъпни през уики уебсайта на проекта. Уроците са готови за използване и свободно достъпни за всеки, който се занимава със STEM образование в училище. Цялата документация е налична на 5 езика (английски, български, италиански, испански, и румънски).
 
Ø  Видео интервюта Проведени в сътрудничество с педагогически специалисти от училищата по проекта, те дават представа за важността на интегрирането на роботиката, 3D печатането, програмирането и интердисциплинарния подход в образователните практики в училище, започвайки от най-малките ученици в начален етап и продължавайки нагоре в прогимназиален и гимназиален етап на училищното образование.
 
Онлайн уикипедията на проекта на 5 езика: https://stembystem.eu/

 Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.

Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.

петък, 1 ноември 2024 г.

Великата китайска стена: Семинар между ЕС и Китай на тема "Как да реализираме по-приобщаващо образование в областта на СТЕМ обучението и да увеличим участието на жените"



Семинарът между ЕС и Китай на тема "Как да реализираме по-приобщаващо образование в областта на СТЕМ обучението и да увеличим участието на жените", който  се проведе в Ханджоу, Китай от 15 октомври -до 16 октомври 2024г. Той се организира съвместно от Министерството на образованието на Китай и Генерална дирекция за образование, младеж, спорт и култура (EAC), ЕС,  заедно с Китайската образователна асоциация за международен обмен (CEAIE) и Министерството на образованието на провинция Джъдзян. Това важно събитие беше продължение на 6-ия диалог на високо равнище между хората между ЕС и Китай. Който се проведе през март, 2024г.

EU-China conclude 6th High-Level People-to-People Dialogue on education, culture, youth and sport | EEAS

Това събитие обедини около 40 китайски и европейски експерти (аз бях поканена за участие лично от представител на ЕК) в областта на образованието, които дискутираха  възможностите  за учене, споделиха опит и иновативни практики. По време на събитието участниците представиха презентации, проведоха се динамични дискусии и ценни сесии заза споделяне на опит. Създадоха се нови партньорства за бъдещи съвместни проекти. Представители от Европейската Комисия на семинара бяха Филип ван Депуле, Началник отдел "Международно сътрудничество" - Генерална дирекция "Образование, младеж, спорт и култура" и Уни Квернхусвик Сагбергq експерт  "Образование и култура"

Семинарът разгледа ключови предизвикателства и възможности за насърчаване на равенството между половете в STEM образованието, като се фокусира върху следните теми:

Бариери пред участието на момичетата в СТЕМ на различни образователни нива и начини за тяхното преодоляване;

• Ролята на системните, основани на доказателства политики за справяне с разделението между половете в STEM образованието;

• Ефективни педагогики, насърчаващи самоефективността и мотивацията на (жените) ученици в STEM образованието (напр. преподаване, чувствително към пола, интегрирани подходи);

• Комбиниране на формална и неформална учебна среда и дигитални инструменти за преодоляване на неравенството между половете в STEM образованието (възможности и бариери);

• Подкрепа за училищни ръководители, учители и семейства за преодоляване на разделението между половете в STEM образованието.

Семинарът започна с видео поздрав от Илиана Иванова – Комисар Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж към Европейската комисия. 

Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.
Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.




четвъртък, 16 май 2024 г.

139 ИОУ "Захарий Круша" - учителска практика по Проект Еразъм+ в Испания




За периода  27.04.2024г. – 04.05.2024г. екип от преподаватели от 139 ИОУ посети училище Colegio Sagrado Corazón de Jesús в гр. Трухильо, Испания, във връзка с мобилност „Учителска практика” по  Проект № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000127175 „Ти и аз - за нашето общо бъдеще/ Приобщаващо образование, цифровизация на учебния процес и чиста околна среда“, КД1, по Програма „ЕРАЗЪМ +”, Ключова дейност 1, Сектор Училищно образование.

По време на учебната практика се проведоха практически занятия, работа в групи, презентации и артистични изяви, посещения на  културни и исторически обекти и др.

Практиката започна в сградата на училището, където присъстваха директорът, учителите и помощния персонал. Екипът на 139 ИОУ беше запознат с историята на сградата. След това практиката продължи по обявената програма.


През първия ден екипът наблюдава:

1.  1. Разглеждане на училището

2.  2. Дискусия относно климата

3.  3. Представяне на дидактически игри

4.  4. Учителска среща. Обсъждане на темата „Приобщаващо образование“ – практики и дейности

 През втория учебен ден програмата включваше:

  1.  Наблюдение на уроци по Английски език и Математика в 5ти клас

 2. Семинар за учители: Представяне на образователни програми и проекти и възможност за сътрудничество между партньори

 3.  Дискусия относно организацията и процеса на приобщаване на ученици със СОП, билингвисти, бежанци и ученици с лошо поведение

  4.  Посещение на градовете Мерида и Касерес.  

През третия ден екипът участва в:

1.  1.  Посещение на Национален парк Монтфрагуе.

2.  2.  Панаир на сиренето в град Трухильо.

През четвъртия учебен ден преподавателит участваха в:

1.  1. Международна интерактивна работилница за приобщаващо преподаване

2.  2. Обсъждане на методи за възпитаване на общи европейски ценности и гражданска ангажираност на всички участници в учебния процес

3.  3. Екологични програми и дейности в двете страни

През последния ден учителите се включиха в:

1.  1.  Сесия относно подобряването на педагогическите умения.

2.  2. Представяне на традиционни български храни. Запознаване с танците на двете държави

3.  3. Церемония по закриване и раздаване на сертификати.

   Работната практика премина  изключително успешно в прекрасна  творческа атмосфера. Бяха постигнати поставените цели в съответствие с апликационната форма и бяха изпълнени всички заложени задачи и дейности при активното участие на ученици и учители.  


 Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.

Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.

сряда, 15 май 2024 г.

139 ИОУ "Захарий Круша" - Мобилност на ученици в гр. Трухильо, Испания

Ученици от 139 ИОУ осъществиха мобилност в училище Colegio Sagrado Corazón de Jesús в гр. Трухильо, Испания, за периода  27.04.2024г. – 04.05.2024г. , във връзка с мобилност „Краткосрочен обмен на ученици” по Проект № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000127175 „Ти и аз - за нашето общо бъдеще/ Приобщаващо образование, цифровизация на учебния процес и чиста околна среда“, КД1, по Програма „ЕРАЗЪМ +”, Ключова дейност 1, Сектор Училищно образование, дейност GROUP01.

При пристигането на групата на автогарата в гр.Трухильо нашите ученици бяха приятелски посрещнати от родителите и учениците домакини.

По време на престоя в училището, българските ученици участваха в учебни занятия със своите приятели. Участваха в спортни дейности, игри на открито, практически занятия, работа в групи, посещения на  културни и исторически обекти и др.

Посещението започна в сградата на училището(което е католическо), където присъстваха директорът, учителите, учениците и помощния персонал. Българският екип беше запознат с историята на сградата, която е част от местната църква.

През първия ден програмата се състоеше от:

1.  Разглеждане на училището

2.  Презентации на ученици от двете училища

3.  Спортни игри

През втория учебен ден програмата включваше:

1.  Участие в часовете по Английски език и Математика

2.  Посещение на църковната сграда на училището, където се провеждат часовете по религия

3.  Посещение на градовете Мерида и Касерес-запознаване с историята на градовете

През третия ден учениците участваха в:

1.  Посещение на Национален парк Монтфрагуе. Запознаване с флората и фауната на река Тахо. Пътешествие с корабче по реката. Обсъждане на застрашени видове. Дискусия за екологията на защитените зони.

2.  Панаир на сиренето в град Трухильо.

През четвъртия учебен ден преподавателит участваха в:

1.  Дейности, организирани от приемните семейства

2.  Спортни игри

3.  Посещение на музей на открито, свързан с историята и занаятите в региона

През последния ден учителите се включиха в:

1.  Представяне на традиционни български храни. Запознаване с танците на двете държави

2.  Церемония по закриване и раздаване на сертификати.


Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.

Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.







вторник, 5 март 2024 г.

139 ИОУ по Проект Еразъм+ в училище Ломбада, гр. Понта до Сол, Мадейра, Португалия


За периода 05 – 09.02.2024г. екип от 139 ИОУ „Захарий Круша“ посети  училище Ломбада, гр. Понта до Сол, Мадейра, Португалия, за провеждане на  дейност JOBSH01 - мобилност „Учителска практика” по Проект № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000127175 „Ти и аз - за нашето общо бъдеще/ Приобщаващо образование, цифровизация на учебния процес и чиста околна среда“, КД1, по Програма „ЕРАЗЪМ +”, Ключова дейност 1, Сектор Училищно образование

Практиката започна в сградата на училището, където присъстваха директорът, учителите и помощният персонал. Екипът на 139. ИОУ беше запознат с историята на сградата, принадлежаща на църквата и обявена за паметник на културата. След това практиката продължи по обявената програма.

Основните теми, които се обсъдиха по време на практиката, бяха следните:

·      Насърчаване ценностите на приобщаване и многообразие, толерантност и демократично участие.Подобряване разбирането за Европейската общност;

·     Разработване на устойчиво международно сътрудничество с колеги от училището;

·       Реализиране на дейности с виртуално сътрудничество; трансгранично измерение в дейностите за мобилност използване на ИКТ инструменти за включващо образование;

·       Изграждане на позитивни нагласи във взаимодействието между  ученици, учители, родители. Възпитаване на общи европейски ценности и гражданска ангажираност на всички участници в учебния процес;

·     Повишаване на активното гражданство и етика в ученето;

·       Подобрение на двуезичната образователна политика(работа с деца билингвисти);

·       Използване на методи и практики в полза на процеса на приобщаванеРазработване на практики за смесено обучение;

·        Методи за ненасилствена комуникация, кооперативно обучение;

·       Екологични програми и дейности, провеждани със съдействието на неформални организации;

·       Насърчаване ценностите на приобщаване и многообразие, толерантност и демократично участие. Подобряване разбирането за Европейската общност

·       Екипът на 139. ИОУ проведе творческо ателие на тема „Плъсти” с учениците от училище Ломбада. Българските учители запознаха колегите и учениците с древната българска техника за изработване на дрехи и текстил. След това помогнаха на учениците да изработят свои картини от плъсти. Участниците бяха очаровани от резултатите и обещаха да реализират свои нови идеи чрез тази техника.

Посещението съвпадна с организацията на карнавални дейности по повод националния карнавал на 10.02.2024 г. Всеки ден учениците имаха определени дейности, свързани с карнавала. През петия учебен ден дейностите бяха насочени към провеждането на конкурс за най-добър костюм и артистично участие на учениците. В конкурса участваха ученици от начален етап, учители и родители. Екипът на 139. ИОУ беше жури в четири възрастови групи, избра най-артистичните ученици и раздаде наградите.

Следобед се проведе Церемония по закриване на учебната практика и раздаване на сертификати.

Публикации в местната преса на Мадейра можете да видите тук и тук 

Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.

Проектът е съфинансиран от Програма Еразъм плюс на Европейския съюз.